Czym jest obdukcja?
Badanie sądowo-lekarskie (potocznie obdukcja) jest specjalistycznym badaniem lekarskim dokumentującym doznane obrażenia ciała na potrzeby postępowania sądowego.
Czy obdukcja jest refundowana z NFZ?
Badanie sądowo-lekarskie (obdukcja) nie jest świadczeniem zdrowotnym i z tego powodu nie jest refundowane z NFZ.
Ile kosztuje wykonanie badania?
Cena za wykonanie badania sądowo-lekarskiego (tzw. obdukcji) wraz z wydaniem pełnego protokołu z przeprowadzonego badania w moim gabinecie wynosi 350 PLN.
Jak wygląda takie badanie?
Badanie sądowo-lekarskie poprzedza zebranie specjalistycznego wywiadu odnośnie zdarzenia, które spowodowało powstanie obrażeń ciała.
Samo badanie składa się z badania ogólnolekarskiego ze szczególnym uwzględnieniem stanu miejscowego związanego z doznanymi obrażeniami oraz dokładnego opisu obrażeń według specjalistycznego protokołu.
W jakim czasie po zdarzeniu najlepiej wykonać obdukcję?
Wyjaśnić należy, iż nie ma przewidzianych odgórnie terminów w jakich należy wykonać obdukcję.
Po zdarzeniu warto w pierwszej kolejności zadbać o swoje zdrowie i jeśli sytuacja tego wymaga udać się na diagnostykę pourazową do szpitala.
Tam zostaną udokumentowane potencjalne obrażenia wewnętrzne np. złamania kości oraz zostaną wykonane konsultacje specjalistyczne. Wówczas z kartą wypisową ze szpitala (po wykluczeniu stanów zagrażających życiu) bezpiecznie możemy udać się na badanie sądowo-lekarskie (obdukcję).
Jeśli pacjent nie wymaga diagnostyki szpitalnej optymalnie jest odczekać przynajmniej 24 godziny od zdarzenia, aby pozwolić na pełne wykształcenie się śladów doznanych obrażeń (np. zasinień).
Ile trwa takie badanie?
Badanie z wydaniem protokołu trwa średnio około 30-45 minut (w zależności od ilości doznanych obrażeń). Rzadko zdarza się, iż udokumentowanie obrażeń z wydaniem protokołu trwa ponad 1,5 godziny.
Czy obdukcję może wykonać dowolny lekarz?
Badanie sądowo-lekarskie można zaliczyć do tzw. czynności niepowtarzalnych. Nieprawidłowo przeprowadzone badanie (o czym pacjent dowiaduje się zwykle po pewnym czasie kiedy obrażenia zostaną już wygojone) niweczy możliwość ich udokumentowania na potrzeby postępowania sądowego. Również nieprawidłowo przeprowadzone badanie jest argumentem dla obrońcy, które może znacznie wpłynąć na niekorzyść pokrzywdzonego w postępowaniu sądowym. Odpowiadając na pytanie – obdukcję może wykonać dowolny lekarz, przy czym z przyczyn przytoczonych powyżej warto zawierzyć specjaliście medycyny sądowej, który uzyskał odrębną (trwającą 5 lat) specjalizację lekarską ukierunkowaną na współpracę z Wymiarem Sprawiedliwości. Lekarz – specjalista medycyny sądowej jest osobą odpowiednio przeszkoloną i przygotowaną do dokumentowania obrażeń na potrzeby postępowania sądowego.
Nie można oczywiście odmówić innym specjalistom (np. chirurgom, neurologom) ich wiedzy klinicznej niezbędnej do leczenia, przy czym jak poucza doświadczenie z sal sądowych nie mają oni dostatecznej wiedzy i doświadczenia niezbędnego w opiniowaniu odnośnie obrażeń ciała
na potrzeby postępowania sądowego. Nikt o zdrowych zmysłach nie zdecydowałby się przecież, aby złamana nogę leczył mu np. psychiatra.
Z tego powodu warto udać się do doświadczonego specjalisty nawet jeśli miałoby oznaczać, że na wizytę przyjedzie nam poczekać np. do dnia następnego.
Czy w czasie obdukcji wykonuje się dokumentację fotograficzną?
Wykonanie zdjęć podczas badania może być czynnością dodatkową, lecz nie zastąpi pełnego i odpowiedniego opisu obrażeń, które jest obligatoryjne. Zdjęcia wykonywane podczas tzw. obdukcji na zlecenie prywatne nie mają większej wartości dowodowej niż zdjęcia wykonane samodzielnie przez pacjenta np. w domu. Z tego powodu w moim gabinecie nie wykonuje się dokumentacji fotograficznej, aby niepotrzebnie nie narażać pacjentów na dodatkowe koszty i późniejsze rozczarowanie.
Jak zapisać się na badanie?
Na badanie należy umówić się telefonicznie dzwoniąc na podany na stronie telefon w dniu, w którym pacjent chce wykonać badanie. Zdarzyć się może, iż nie w każdej chwili, z uwagi na moją pracę, będę mógł odebrać telefon. Wówczas skontaktuje się z pacjentem najszybciej jak to będzie możliwe oddzwaniając na wyświetlony numer.
Czy za badanie można zapłacić kartą kredytową?
W moim gabinecie akceptuję płatności kartami kredytowymi.